I'm a simple man with simple needs with that said, bigger isn't always better. I was just at the grocery store and I came down the laundry soap aisle to get a jug of Tide. I pick up the same jug as I normally do when I decided to have a second look. What do I see? A savings of 28 cents per a pint if I were to buy the smaller jugs. Yes 28 cents per a pint which saved me close to 3 bucks. None of the Tide jugs were on sale. Next time you're at the store, check the unit price not the actual price. I've noticed about half the time bigger quantity is more expensive than the smaller quantity.
And you thought this blog was leading somewhere else you dirty minded freak you.