aengel:
Jag fr helt enkelt ska vidare... smile Mste ju ha minst ett lyckat uniformsset, argh!

N, har inte varit p ngra spelningar alls sen electriXmas, De senaste fredagarna har jag dock suttit i en kllarstudio mitt ute i ingenstans och fascinerats ver andras bermusikaliska frmgor. Funderar p att g p neostalgia p fredag, men fr se om jag hinner.
Har dock bokat biljetter till Tinitus, s dit ska jag definitivt!
r inte heller s sugen p festivalernas lervlling... Trots det r det inte omjligt att jag drar till M'era Luna. S lnge man befinner sig i Tyskland kan man st ut med en del skit... biggrin
aengel:
Kanske det smile

Ja, synth! Hur visste du det?!? haha... Bandet heter i alla fall The Selfcentered Spacecadet (serist va?) och bestr av tre musikaliska herrar... och lilla jag.

Du fr hlsa p mig om du ser mig p Neostaliga. Du har kanske redan knt igen mig p dansgolvet tidigare, oder was? wink
norma:
Jag har ulcers kolit! S jag r redan dr, hh.

Haha, jo. Jag vet inte, jag har alltid gillat det ryska sttet att skriva p, dock tar det ett tag att stlla om sig om man inte har lst bckerna p ett tag. Jag brukar alltid ta en Kafka i mellan, fr att verbrygga skillnaderna lite.
Usch, nej. Inte ryska. Jag kan sga och skriva lite basic grejer, men det r ett alldeles fr stort sprk fr att frska lra sig.
Jo, men jag hller med dig.

Men nu mste du ha kommit en bit nd, med tanke p hur seg jag har varit p att svart p senaste. Jag har varit lite... distant.
Boken verkar sjukt bra, speciellt om den liknar Canterbury Tales.

Jag vet. De privata kommentarerna r ocks guld i de lgena. smile

Don't look into it. Ugh.
Haha. Du kommer alltid ha one over on me, p grund av lderskillnaden.
Det som alltid har strt mig har varit att skillnaden mellan banden i sagda sub-sub-sub genre har varit s minimal. Typ ett snpp snabbare, alternativt lngsammare basgng anvnds som en anledning att hvda att de r ngonting helt annat, nr det nd r ganska uppenbart att de r snarlika, bde i sng vs growl ratio, och i allting annat. Det blir nstan lite likt en teologisk diskussion angende frgen p Jesus sandaler - ergo: pointless.
Hat.

Nja, sjukhusfysiker faktiskt. biggrin
Jag vet inte hur sanningsenligt mitt tidigare pstende angende MA G var, men ngot t det hllet i alla fall.

Klart vi gr - man mste ju ta hand om skitungar tongue

Wooh.
(Jag r ledig nda fram till p tisdag. AWESOME.)
anunnaki:
Jag har ox hrt att nya "my dying bride" ska vara bra. Man kanske skulle ta sig till Skivaffren och lyssna...
norma:
Jag frstr inte varfr den fortfarande finns, nu nr man nd har Shift knappen. funkar precis lika bra. Huh smile

Ja. Fast jag har lrt mig att ta som magen vill, s det r nd helt okej med mig. Det r en ganska skn anledning till att vara petig med maten ocks, hah.

Jag har jobbat (och det verkar inte bli bttre p den fronten hr heller, ugh), kpte lite nya bcker, och faktiskt varit med folk. Typ riktiga mnniskor. Det var en konstig upplevelse, men inte helt otrevlig. Fast jag hade glmt hur ltt det blir dlig stmning hr i vrlden.
Det gjorde mig i och fr sig vldigt glad att jag arbetar ver pskhelgen, och p det sttet slipper alla sorters hgtider. (plus 100% ob - w00t!)

Kommer du till Gteborg nu eller? 23 maj it's going down! smile
norma:
Do it.

Fr att vara helt rlig s r det bara en bok,"I Am America (And So Can You!)". Faktiskt. Resten r konstiga medicinska journaler, including, but not limited to: Algorithms For Molecular Biology, The British journal of radiology och Biophysical Journal. SPNNANDE. N, fr mig r det faktiskt det, men nd.

Varfr har de stulit ditt bredband?
Programmera analogt? Som i att rita upp det som du ska skriva p datorn sen, eller att skissa hur du vill att det ska se ut?

Ja, dessutom orsakad av mig. Jag blir alldeles fr dryg nr jag har spenderat fr mycket tid ensam. Speciellt nr jag fick bekrftat att jag var smartare n vissa (om man inte har frsttt PQ formeln borde man fan hlla kften nr konversationen handlar om matematik speciellt om man ska frska snacka skit med mig om algoritmer). Jag mste lra mig att inte dissa. smile

Fr du inte ob verhuvudtaget? Eller r det s att du inte har tillflle att arbeta under sdana tider i ditt yrke?
Om pskhelgen blir det minsta lik de tidigare ren s kommer jag nog gra precis samma sak fast p arbetstid. Frra ret drog vi in runt 8000 frn skrtorsdagen till annandag psk. Hrm.

Ja, kom! Fo realz.
I vrsta fall kan du ju alltid ka hem du bor vl ganska nra gbg? ;D
norma:

Det finns iofs fler knappar som jag brukar vldfra bort p tangentbord. Windows-tangenterna, srskilt den hgra. Och lite annat tjafs. Ngon dag ska jag dokumentera mitt fiiina haxxor-tangentbord. Yes yes.



^^^Det, juh! Eller ntt. Dokumentera hejvilt vetja.

Totally. Dom r grymma att ha hr p jobbet. Det blir peanutbutterjelleh och debatt om varfr den nya astrofysiken r den gamla astrofysiken fast med nya variabler (debatten i sig r ganska redundant, men det r kul att lsa).

Ah. D frstr jag.
Rent logiskt s fattar jag i och fr sig att det mste vara enklare att programmera vidare nr man har en referens att titta p. Frestller jag mig i alla fall.
Ha. Jag lskar min dryghet - men inte verkan (konsekvens, whatever). Folk tar s illa upp.
Dessutom s lovar jag att aldrig tjafsa programmering med dig. Min erfarenhet strcker sig till vldigt grundlggande html (tnk <i>, <img src> och dylikt). Ett av mina ex var dremot ganska bra p sdant, s jag har en relativt grundlggande frstelse fr hur det funkar, men jag skulle aldrig kunna anvnda ngot av programmeringssprken.

Jo, i och fr sig.
Jag tycker dremot att min storhelgsbaserade ln r lite dryg. Jag fr 100% (det r helt okej), men min mma moder som jobbar inom landstinget fr 300%.
Jag vill ocks ha.
Dremot s skulle jag aldrig kunna rttfrdiga 300%, med tanke p hur extremt lite jag har att gra.

Really? Jag trodde att de lg nrmre.
Jag r i alla fall grymt peppad.

anunnaki:
Ha en underbar Ostara..... wink . Kommer du till Gbg p nsta trff?
anunnaki:
Jag var ju inte p frra trffen i Stockholm. Jag hade den bermda magsjukan. Men jag har inga planer p att f tillbaka den till trffen i Gbg, s grundtanken r ju att ka dit.
norma:
Jag tycker att det blev ovanligt lyckat. smile Det enda som mina tangentbord brukar bli utsatta fr r spillt kaffe och ngra occasional droppar nagellack. Sattee.

Grejen r att den inte r det. Det r samma gamla saker, om och om igen. I alla fall s som jag frstr artikeln. Jag kan ta med mig BR ner till Gteborg om du vill, s kan du f lsa den sjlv. shocked

Ja, det lter ju logiskt. Typ. Huhu. Men jag tror att jag frstr tanken med det hela.
Fulhack? Det lter definitivt som ngonting som i son tur skulle skapa massa buggar, faktiskt.

Ingenting. Alls. Det var helt sjukt, men egentligen precis det jag hade vntat mig.
Jag satt mest och slsurfade hela helgen, och slpluggade matte. Man hamnar i en vldigt konstig mindframe under storhelgerna p mitt jobb, typ undra hur mnga rtvinkliga trianglar som finns i kaffebaren och om det tar 3 minuter fr lckan i espresso maskinen att fylla ett decilitermtt, hur mycket vatten slsar vi d p ett dygn, givet att x som i det hr fallet r dl vatten/ timme r konstant.
Och liknande. S det var det jag gjorde under helgen.
Btw: 17 stycken, samt 19,3 liter give or take ngra deciliter.


Ja, jag vet.
Ta inte illa upp nu, men det knns som om att det borde vara tvrtom? Min mamma har jobbat inom landstinget i snart 20 r, och nr jag r nyutexaminerad kommer min minimiln ligga 5500 ver det hon har frhandlat sig till under sagda tidsrymd. Hm.

Awesome! Jag med biggrin
Men det blir vl i s fall under fredags eftermiddagen bara? Om du inte jobbar lika konstiga tider som jag.
Jag har resvgen fixad (det finns inte s mycket att vlja p s att sga) men jag r lite mer velig ver vart jag ska bo. Det hade varit sknt att lgga pengar p ett B&B, istllet fr ett 12 rums dorm i ett hostel. :S
Min kompis freslog att jag skulle sl mig ihop med ngra andra icke gteborgare och ta ett privat rum p ett hostel men jag vet inte.
Aja ja ja ja.
Hur var din psk?
norma:
(Jag tnkte dissa, p det mest Hsselby inspirerade sttet jag kan, och sga att jag visst r din kra moder, men sen insg jag hur ckligt det blev. Usch.)

Jag tnker nog gra det faktiskt. Det knns som om att det r vrt det med tanke p att de bekvma, billiga alternativen verkar vara slut.
Jag kommer ner p lrdag morgon. Av ngon rolig anledning s har restiden Stockholm - Gteborg gtt frn de fem timmarna jag minns, till ltthanterliga tre.
Kommer du vara i Gteborg frn fredagen?
norma:
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!111!!one

Fan ta dig och ditt billiga tg. =(
Tget ner r inte dyrt alls, p grund av bristen p pendlare, men tget upp p sndagen kommer kosta som fan.
Bara fr att du kan ka smlandstrafiken eller vad det nu heter.
norma:
Jaja.
Same shit, om du ursktar min totala ignorans fr allt som gller "icke-sthlm". Ni kan ju behlla era billiga, punktliga tg fr er sjlva. (SJ suger, var det jag menade ;D )
Jo. Jag kan i och fr sig fortfarande kpa ung/student biljetter. *pepp*
Annars hade det vl blivit helt sjukt dyrt, resan kostar redan nu mer n hotellet.

D ska jag faktiskt lsa den. Jag har precis avslutat "Wolves of the Calla", femte boken i Stephen Kings' Dark Tower serie (frvnansvrt o-SK aktiga bcker faktiskt, mycket mer sci fi/vstern-aktigt. Lite mer som Vampire Hunter D, om du har sett den), och jag behver en ny bok. Och Palahniuk r alltid bra. Du borde lsa Tower serien ocks. King r inte riktigt p samma niv som Stephenson, men bckerna r bra i vilket fall som helst.
norma:
Den r faktiskt vldigt bra, och som du sger - inte det man skulle frvnta sig av Stephen King. Jag lste jttemycket av hans grejer nr jag var yngre (nnu ett bevisa p min pappas grymma parenting skills...) men jag har trttnat lite nu. Och ja - The Gunslinger r frsta boken. Det blir bttre senare i serien dessutom.

Jag har faktiskt bara sett filmen. Jag var inte ens medveten om att det fanns en serie. blush Pinsamt, ju.

Men nd. SJ r alltid smst.

Svinn? verblivna pommes? biggrin
norma:
Det beror vl p hut man definierar "liten", haha. Dessutom anser ja gatt det inte finns ngonting vettigt p ungdomsavdelningen verhuvudtaget. S det s, blh. Sknt att du hade frstende frldrar iallafall. Min mamma fick nstan dndimpen nr hon fick reda p att pappa hade ltit mig lsa "Det".

Do it (som sagt..). Det knns som om att jag tjatar en del.

Jag kan i alla fall skylla p jobbiga kunder nr det gller mina icke-existerande svar. Det suger nr det tar nsten en halv timme att skriva en mening << den meningen. Whoop.

Urgh. Knner mig som en fjortis, det r vad jag pysslar med. Det r s himla mycket drama IRL, s att sga, att jag nstan funderar p attdra mig tillbaka fr gott. Jag vet att jag borde bry mig, men jag orkar verkligen inte. Jag hatar tjejer.
Jag ska fixa ett nytt set s snart jag har ledigtett tag frn jobbet (ls: sen, haha). Men den hr gngen vill jag ta det via staff, hela MR skiten fr mig att vilja krkas.

Vad pysslar du med? Och hade du en trevlig valborg/ 1:a maj? smile
norma:
Jo, jag knner typ lite samma sak faktiskt, nr det gller pengarna och s. S jag bytte till ett billigare hotel (495 med CSN, w00t) o9ch ska lna en snabb femhundring av min mma moder.
S jag kommer vara dr nd. Du borde komma/ha kommit. Det hade/kommer bli kul, hh.

Ha! "r soja laktosfri?" Men gud. Nje, mer tanter som blir upprrda av att det r latteart i ders kaffe. Typ. Och "Men vad, r inte chai kaffe?!?!?!11!1 Jag r femton, jag vet bttre n vad du gr!!1!!!11!!!" Hm.

Massa smskit. Jag brukar fastna mellan tv kompisar (kompis1's tjej ((som ocks r min kompis) r "otrogen" och kompis1 blir arg trots att 1 har varit "otrogen" en vecka lngre n tjejen). Uh. Knns lite som "90210" eller ntt.
Haha, antagligen. Och ja, det kan man. Fast det r tydligen "svrare", vilket gr att det nd knns mer trvrt.

Yay! Hur gammal r den? smile
norma:
Vi kommer ha mycket roligare n vad du ngonsin kan frestlla dig. Hoppas jag i alla fall, annars skulle det vara lite jobbigt.

Men eller hur. Det r i och fr sig inte s himla peppigt i Solna, men du kan ju agera som ngon sorts vgsprr? Hah, kra krkortskontrollen kanske. ;D

Jo fast nu r det ver - omg.
Fast det finns alltid ngon som hller p med ngot.

Jag kommer f bredband hem om en mnad! Du anar inte hur sjukt peppad jag r. Jag tnker sitta och mysa med min laptop hela sommaren. biggrin

Iih. Jag lskar kattungar. Dom r s jvla gulliga. Det enda som r gulligare r fan bebisar - men dom kan man ju inte riktigt tappa p samma stt. Hm.

Usch. Inte p bio hoppas jag? Det skulle ju vara nnu vrre om du hade betalat fr en biobiljett. puke
loretta:
Tack tack smile
Bara fint med mig. Hur r det sjlv?
norma:
Det var sjukt kul, faktiskt. Trots att jag blev upplockad (och hemkrd) av snuten nnstans runt Kungdportsplatsen, s var det nd en ruskigt vrt-det kvll. smile You should've been there, bwaha.

Haha, _Stockholm_. Err, jo. Eller, det beror p vart i Solna du r. Jag kan g frn jobbet till St Eriksplan p typ 25 minuter.

Nja, jag leechade internet frn min granne nda tills han skaffade skyddat ntverk frown. Men nu har jag ett eget (skyddat) ntverk, som heter Ernst. Han r min bebis. Uhm, men ja. Det r svrt att hlla sig uppdaterad med vrlden utan internet. Fast jag kan nd vara relativt erratic, beroende p hur mycket jag jobbar.
SG = log(jsmn/jobb^-mat.
Eller nt. Failig formel, usch.

BBIS. Det r allt jag tnler lgga in i den diskussionen.

Men h.
Jag var och sg Coraline hromdagen. Har du sett den, och i s fall, vad tyckte du?
norma:
Tyvrr inte, utan "bara" till hotellet. De trodde inte att jag klarade att g den sista kilometern hem sjlv (jag var uppenbarligen mer pverkkad n vad jag trodde, huh) s han ploppade in mig i snutbilen och s-att-sga eskorterade mig hem. Fett kul i och fr sig, fr jag hade verkligen inte ftt den uppmrksamheten hr uppe. Ack, se landet. smile

Men. Du uppfr dig som om att du vet vad du pratar om.

Ernst ger. De facto det minst muppiga trdlsa ntverk jag har varit med om hitills (ls: n, i alla fall).

Jag har faktiskt inte lst boken, pinsamt nog. whatever
Men i sig r filmen vldigt bra, och en grymt lyckad 3D verfring (fretagsbiljetter - w00t).
Jag har tnkt plocka upp boken ngon gng, nr tid finns, etc.

Oh shit, Rome. Vrsta nostalgitrippen ju. biggrin
norma:
Huh? Haha.

Nja. I mina gon var jag faktiskt vldiogt civiliserad och sammanhngande. Men tydligen inte enligt dem.

American Gods har jag faktiskt lst. Det kan till och med ha varit den frsta Gaiman boken jag lste, antingen den eller Stardust. Hh. Jag brjar fan bli gammal och senil. Typ som du. biggrin
Hann du se den d (Coraline, allts)? Jag hade tnkt att g och se den igen p min lediga fredag, men det slutade med att jag sov istllet. Mitt jobb sliter ut mig, usch.

I ett helt orelaterat lyckobesked s har jag faktiskt sagt upp mig frn jobbet (pepp!). w00t.

Knarka!
Jag plankade in p Where The Action Is i helgen (stort tack til Rda Korset, huhu) fr att se Pixies. Tyvrr var det dock relativt o-vrt det med tanke p vdret. Men aja.

Vad hnder i sommar d? Ngra skna semesterplaner?
embla:
Jag hatar ocks nr bra bcker tar slut men frhoppningsvis s ger slutet p boken n ngot tillbaka s man slipper sitta o tjura ver att boken r slut wink Resident evil 5 ? Jkligt grymt spel enligt mig, jag spelar det dock inte lika flitigt som min sambo wink Har du testat att kra det live?
embla:
Jag hller defintivt med dig om Harry Potter bckerna, personligen blev jag rtt sur ver att det inte blev fler bcker fr jag gillar verkligen sttet som hon beskriver alla karaktrer och miljer i bckerna, men jag r osker p hur lyckat det kommer att bli om hon ngonsin kommer att frska skriva ngot nytt och totalt orelaterat till HP. Kan du rekommendera Anathem d?

Dead space r jag lite fr mesig fr att spela, vi har det hemma dock och sambon spelar det rtt ofta med mig som bisittare, dvs jag sitter och r mer nervs n vad han r ;medans han springer runt och slaktar aliens/monster.

Har samma upplevelse nr det gller online spel, jag r dock rtt vrdels p snna hr spel bara fr att jag fr en "ltt" panik ver att det finns saker i spelet som frsker att dda mig, men jag jobbar p det, frhoppningsvis s kommer jag att lra mig att hantera det om jag spelar lite mer wink Online kan dock vara rtt kul i t.ex nhl nr man tminstonde nr det inte laggar snder har en chans vinna smile

Den hr sommardagen har varit totalt osomrig fr min del, frst jobbade jag i tta timmar, sen kom jag hem och stdade och lite snt trk och sen hamnade man ju framfr datorn som vanligt wink Jag hoppas dock p att orka se p nn film i kvll smile Du d, snlla sg att du har haft en roligare dag n mig biggrin

Kul att hra att du vill kika in p setet lite iaf smile Intresset knns rtt svalt fr gonblicket men man fr vl hlla tummarna fr att det finns ngra personer som nrdar runt inne p SG (och gillar mitt set) istllet fr att vara ute i solen wink

Vilka band planerar du att se p arvika d?
norma:
Eller hur, och du dissade min fdelsedag. Inte okej. :p
Vad hnder p jobbet d? Jag trodde att alla icke-service personer var lediga i juli.

Hmm.
* 'Snabba Cash' lste jag ungefr tre sidor av innan jag vervldigades av en vldigt stark knsla av att smyglsa ngon annans MSN konversation. Inte alls min sorts bok. Usch. Dremot kan jag inte kommentera ngonting angende storyn som s, eftersom jag inte lste ut den. Ska de inte gra film p ngon av hans bcker snart/ har precis gjort? Och vem har skrivit 'Mnniskohamn'? r det samma frfattare som till 'Lt den rtte komma in', eller har jag blandat ihop dem?
*Smallville r dremot helt okej. Jag sg ett avsnitt hemma hos mamma idag, nr Lana sprang runt i extremt tighta latexbyxor, och lekte vampyr .Funkar.
*Do it. Har inte aXXo lagt upp den n?

Jag nskar lite att jag kunde ka till Arvika. Tyvrr s krockar festivalen med ngonting som r sjukt viktigt, s det fr bli nsta r. Kanske.

Du har ingen aning om vilken katharsis det r att veta att jag har fyra pass kvar i det dr jvla skithlet. Jag har inte riktigt tagit in det helt sjlv heller. smile Men tack nd.
Och ja, det r studierna som hgrar, eller snarare, som jag lngtar till.
h gud. Friheten.

Man plankar in p en festival via Rda Korset om man rkar ha en kompis som arbetar som volontr p sagda festival, och kan vakta p insidan samtidigt en full fjortonring fixar en behjlplig knuff ver staketet, haha.
Fr det var ju verkligen ingenting man ville betala 1300 fr.

Kom till Stockholm fr fan! Jag bjuder p sightseeing (ls:en kaffe).

Och ja. Jag tog bort det. Knde mig allmnt rebellisk, samt att jag insg att:
1. Det var rent procentuellt en vldigt liten chans att det skulle bli kpt
och
2. Det kndes rtt.

S ja. Jag gr ett annat helt enkelt. MR knns inte riktigt som min grej heller, fr att vara rlig. smile
embla:
Thank you for commenting on my set. It is highly appreciated biggrin